Badanie EEG

Badanie EEG

Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza lub bez skierowania (odpłatnie).

Sposób przygotowania się do badania.

Nie ma bezwzględnej konieczności wykonania wcześniej innych badań. W ciągu 24 godzin poprzedzających badanie nie powinno się przyjmować leków pobudzających lub hamujących ośrodkowy układ nerwowy. Przed badaniem nie należy pić napojów alkoholowych lub zawierających kofeinę (mocna kawa, Coca-Cola, mocna herbata). Na badanie należy przyjść po spożyciu lekkiego posiłku, aby nie występowały spadki poziomu cukru we krwi. Przed badaniem należy umyć włosy. Nie wolno stosować lakierów do włosów, żeli i kremów do układania fryzury. Na badanie pacjent powinien przyjść wypoczęty i wyspany.

Opis badania.

Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej lub siedzącej. Na głowie umieszcza się od 16 do 24 elektrod w typowych miejscach zgodnie z międzynarodową konwencją. Skóra głowy w miejscach wyznaczonych do zamocowania elektrod powinna być odtłuszczona przez wykonującego badanie alkoholem lub eterem. Dla poprawienia przewodnictwa elektrycznego powierzchnia elektrod zostaje pokryta specjalnym żelem lub pastą przewodzącą. W czasie badania pacjent powinien być zrelaksowany i pozostawać w bezruchu.

W trakcie badania EEG stosowane są metody wpływające na aktywność elektryczną mózgu: próba otwierania i zamykania oczu, 3 - 4 minutowa hiperwentylacja (30-40 głębokich oddechów na minutę), fotostymulacja - działanie błysków świetlnych o różnej częstotliwości (w czasie tego badania pacjent ma oczy zamknięte), sen fizjologiczny i podawanie środków farmakologicznych - stosowane są rzadziej. Badanie trwa kilkadziesiąt minut.

Wynik przekazywany jest w formie opisu z dołączonym wykresem (zapisem czynności elektrycznej mózgu).

Informacje, które należy zgłosić prowadzącemu badanie.

Przed badaniem: Aktualnie przyjmowane leki.

W czasie badania: Wszelkie nagłe dolegliwości (np. bóle głowy, zawroty, senność).